. . . --- . . . tititit,tátátá,tititit je SOS, POMOC

Autor: Robert Škerko | 1.2.2016 o 11:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  98x

Nadpis je v morzeovka,ktorú som sa učil ako pionier a potom vo sväzarme.Teraz,keď občas býva problém v komunikácii som si na morzeovku spomenul.

Ako pionier som chodil do pionierského paláca najprv robiť modely lietadiel. Stále som bol od lepidla a smrdel acetónom a tak mňa to po čase prestalo baviť.Potom mňa niekto zavolal k radistom.Hore v paláci v podkroví boli radisti.Asi tam kde mal pán prezident tú kuchyňku s tým varičom a možno inde.Tam som prvý krát sa naučil abecedu morzeovky.Správne povedané melódiu morzeovej abecedy.Tam som skúšal naťukať prvé tóny morzeovky.Potom už vo sväzarme som sa začal učiť aj amaterské medzinárodné Q kódy ktorými sa dorozumievajú amaterský radisti.No a potom som už ako predvojak zveľaďoval morzeovku v kasárňach v Petržalke.Na vojnu som sa dostal k radistom len náhodou a to že hrajem na gitare a asi mám hudobný talent.To odvoďákovi stačilo že mám hudobný sluch.Keď som sa na vojne začal učiť morzeovku od základu,tak ja som už bol vtedy taký dobrý ako tí čo mňa tam chceli učiť.Ale ja som to nepovedal a tak som po čase získaval obdiv a výhody.Neskoršie už v službe som počúval amatérov zo sveta ako si ťukajú,hrajú a snažia sa spojiť a kódmi komunikovať. Počul som amáterov z Ruska,Číny, Fínska,ale aj z Kamčatky.Ale počul som aj rádio Laxemberg,Rot Vajs Rót a iné hudby a správy zo sveta..Počúval so Sinatru ,Bing Grosbyho,Jony Keša, Za tých asi 30 mesiacov so sluchátkami a morzeovým klúčom som prežil vojenčinu a skoro sa to stalo aj mojim  zamestnaním na zaoceánskej lodi.Teraz,keď všetci majú telefóny,smartfóny, počitače,majú Facebook,Skype a všeličo, nevedia sa poriadne spojiť a pokecať si.Tak si zavolajte morzeovkou.Skúste takto:tátá tit tá, tititit, tittá,  titit tátá titit čo je QSA ?,čo znamená : Ako ma počujete ?

Skovajte mobily,učte sa morzeovku ! Mám sa dobre.  tátá tittá tátá , tititit tittá ,tátittit tátátá ,titittá,tittátit,tit

Nepomýlil som sa?   Robert Škerko

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?