Odišiel na vander a nevidel som ho 45 rokov.

Autor: Robert Škerko | 14.2.2016 o 11:22 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  157x

A to že sa ide pozrieť do Juhoslávie ani nepovedal.Jednoducho zmizol na vander.Chodili sme na vander viacerí z našej ulice.Ja som chodil rád  s tými staršími,ale občas išli s nami aj tí mladší.Potom už chodili aj dievčatá.

Ale prišiel rok 1968 a tí čo boli na dovolenke,alebo na vandri mimo republiku zrazu nevedeli čo robiť.Doma je vojna,lebo revolúcia,alebo kontrarevolúcia a tak viacerí ostali v Juhoslávii,alebo prešli do Rakúska.Tak ostal kamoš sám v Rakúsku a potom ho vietor zavial až do Švédska.Stratil sa vo svete,jednoducho zmizol.Tak sa stratilo veľa mojich kamarátov.Niektorí sa stratili až v nasledujúce roky.Po čase sa kamarát ozval.Najprv telefonicky,mailom,a potom aj na Skype sme sa videli.Prišiel za rodinou aj do Bratislavy a tak sme sa aj stretli.V nasledujúcom roku sme si dohodli na stretnutí v Terchovej. Priateľ objednal ubytovanie zo Švédska a tak sme v jeden deň sedeli pri stole a debatovali.Čo všetko je u nás nové,čo staré,čo je tu najkrajšie ? Tak sme sa previezli vláčikom do Vratnej doliny,potom sme pozreli "Diery" a príslušné reštaurácie,koliby a krčmičky.Bolo to v čase keď sa do Terchovej zošmykol celý žľab z Chlebu.Všade plno skál a zeminy.Dostali sme sa len po kolibu pod Grúňom.Ďalej jazdili len lesáci a bagre. Celá úžina bola samá skala.Terchovčania mali kameňa až po záhrady.Potom sme sa vybrali autobusom až na koniec Terchovej a potom peši až na kopec do veľkej koliby.Pochutnali sme si na jahňacine,haluškách,zapili pivom a poďho peši do Zázrivej.To sa Švédovi moc neľúbilo a tak som mu aj do pochodu zaspieval"Na tú svatú Katarínu,Kataríínskú nedeľu..."Poznáte tie vojenské pesničky.On na vojne u nás nebol,ale mu to pasovalo.Šliapal až do Zázrivej.Ale po ceste sú ešte salaše ,aj dva.Všade syry,zase halušky,zase pivečko a tak zažil aj vojenský pochoďák.Takto sme boli po 45 rokoch zase na vandri. Takto dedkovia šliapali po našich horách a salašoch.Tri dni bolo málo,ale niečo sme spolu zažili.Bude mať dlho na čo spomínať.Tak nuž len rozlúčka a možno dovidenia.Pozdravuj rodinu ,všetkých Švédov,hokejistov a ostatných dobrých športovcov.Nesnažte sa dobehnúť našu Slovenskú životnú úroveň,nejedzte samé ryby,ale občas aj bravčové koleno s chrenom a bryndzové halušky.A nezabudni! Najkrajšie na svete je Slovensko !!!

Robert Škerko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?